HORSKÉ LÁZNĚ
KARLOVA STUDÁNKA

Horské lázně Karlova Studánka, státní podnik, jsou přírodní klimatické lázně, vyhledávané především pro čistotu ovzduší a horské klima.

Voda, země, vzduch 
Hlavním přírodním léčivým zdrojem je přírodní, středně mineralizovaná uhličitá minerální voda hydrogenuhličitého-vápenatého typu se zvýšeným obsahem kyseliny metakřemičité.  Prameny Vladimír a Petr byly vyhloubeny v 60. letech 20. století; jejich voda je využívána k uhličitým koupelím,  k plynovým koupelím s využitím zřídelního plynu a k pitným kůrám, které jsou veřejnosti zpřístupněny zdarma. Místní ložiska rašeliny jsou využívána pro peloidní zábaly. Čisté horské lesnaté prostředí s vysokou koncentrací záporných iontů je zdrojem léčivého klimatu s příznivými účinky na sliznice dechového ústrojí s podporou obranyschopnosti organismu při dýchání a léčbě alergií a astmatu. 

Horské lázně Karlova Studánka léčí
Nemoci onkologické ve stadiu remise
Nemoci oběhového ústrojí
Nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí
Netuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí
Nemoci nervové
Nemoci pohybového ústrojí
Duševní poruchy
Nemoci kožní

Wellness centrum v Letních lázních
Horské lázně otevřely v roce 2007 nově vystavěný rehabilitační relaxační bazén s vodou dohřívanou na příjemných 34°C a řadou vodoléčebných atrakcí také pro veřejnost. V recepci Letních lázní je možno zakoupit volně prodejné procedury (bez lékařské konzultace), jako např. masáže, vstup do solné jeskyně apod.

Lázeňský park
Horské lázně vynikají také unikátním architektonickým stylem budov horského charakteru a parkem v anglickém stylu. (Přírodně krajinářský park nepravidelný, nesymetrický, nemající přímé linie a geometrické tvary, aby bylo dosaženo dojmu původní krajiny.) Úprava anglického, přírodně krajinářského parku, zahrnuje zejména práci s hmotami zeleně, terénem, vodou, pohledem na kompozici, světlem a cestami k vytvoření příjemného prostředí. 

Lázeňskou léčbu v minulosti využili
V porevolučním období Horské lázně léčily mnoho významných osobností. Mimo pana prezidenta Václava Havla a jeho manželky Dagmar Havlové, které není třeba dále představovat, to byli například pan Petr Pithart (český politik, bývalý předseda české vlády v rámci federace, bývalý předseda a dlouholetý místopředseda Senátu Parlamentu České republiky) s manželkou; pan Petr Uhl (ekonom, prognostik a politik) s manželkou - paní Alenou Šabatovou (signatářka Charty 77, celoživotní ochránkyně lidských práv); pan Josef Nesvadba (český psychiatr, otec současné spisovatelky Báry Nesvadbové, který patří k nejvýznamnějším českým představitelům žánru vědeckofantastické literatury); pan Jan Přeučil (filmový a divadelní herec a vysokoškolský pedagog specializující se zejména na výuku rétoriky); aj. další výrazné osobnosti společens. života.

Historie

První zmínky o léčivých pramenech v Karlově Studánce pocházejí z počátku počátku 18. stol.;  o řízené lázeňské léčbě pod lékařským dohledem z roku 1875. Název získalo lázeňské místo v roce 1803 po habsburském vojevůdci Karlovi (vnuk Marie Terezie), přemožiteli Napoleona u Aspern v roce 1809. Minerální vody jako přírodní léčivý zdroj v Karlově Studánce byly poprvé prozkoumány chemickými rozbory v roce. 1780 na žádost velmistra řádu německých rytířů Františka Maxmiliána, po kterém byl také první pramen pojmenován.