JESENÍKY

Chráněná krajinná oblast Jeseníky je vyhledávána pro svou zachovalou přírodu a malebnou krajinu. Turisté si sem přijíždějí odpočinout nebo aktivně strávit volný čas. Jeseníky jsou turisty navštěvované jak v zimě, tak v létě. V létě převažuje pěší turistika a cykloturistika. 

Hustá síť značených turistických tras umožňuje lidem navštívit nejcennější a nejkrásnější místa v Jeseníkách. Rozvíjí se také cykloturistika, cyklisté si mohou vybrat z mnoha značených cyklotras.
V zimě převažuje sjezdové lyžování, pro které jsou zde vhodné podmínky díky konfiguraci terénu a zpravidla bohaté nadílce sněhu. Také běžecké lyžování, které je k přírodě šetrnější, tu má své příznivce. Nejvyhledávanějším a turisticky nejatraktivnějším místem Jeseníků je oblast Ovčárny a Pradědu.    


NPR Praděd

Národní přírodní rezervace Praděd vznikla
v roce 1991. Svou rozlohou se řadí mezi největší rezervace v ČR a jejím posláním je ochrana jedinečného komplexu přirozených ekosystémů. V NPR Praděd slouží návštěvníkům tři naučné stezky: Velká kotlina, Bílá Opava a Se Skřítkem okolím Pradědu a přibližně 20 km dalším stezek určených pouze pro pěší. Výjimku tvoří úsek Ovčárna - Švýcárna, kde vede cyklotrasa.


Lyžařský areál Ovčárna

Na Ovčárně (1300 m n. m.) se nachází nejvýše položený lyžařský areál Jeseníků. Díky bohaté sněhové nadílce a závětrné poloze 2 m sněhu zde nejsou ničím neobvyklým a lyžovat se dá od prosince do konce dubna. 

Petrovy kameny

Opředeny pověstmi o čarodějnicích, které se sem slétaly ke svým rejům, jsou Petrovy kameny nejzápadnější skálou ve vrcholové části Hrubého Jeseníku. Svou nadmořskou výškou 1438 m n. m. patří k nejvyšším jesenickým vrcholům. Platí zde celoroční zákaz vstupu na skály a do jejího okolí, vzhledem k tomu, že z hlediska ochrany přírody jsou Petrovy kameny jednou z nejvýznamnějších botanických lokalit Hrubého Jeseníku. 

Červenohorské sedlo 

Červenohorské sedlo (1013 m n. m.) je jedním ze známých a tradičních jesenických lyžařských areálů. V současnosti areál nabízí více než 8 sjezdovek s celkovou kapacitou vleků 4450 osob/h. Kromě sjezdového lyžování je východiskem turistických tras ke Švýcárně a Pradědu.


Turisticky atraktivní místa

Vodopády Bílé Opavy
Naučná stezka - Velká kotlina
Vysoký vodopád
Kamenný vrch
Bělá pod Pradědem
Červená hora
Loučná nad Desnou
Keprník

Mechová jezírka a rašeliniště na Revízu (40 km), zřícenina Kobrštejn (43 km), Zlaté Hory (35 km), Vrbno p. Pradědem (17 km) - možno využít i cyklobusů (využití cyklobusů i pro pěší turisty).

Rýmařov (12 km) -pěší výlet k Rešovským vodopádům (údolí řeky Huntavy- přírodní chráněný výtvor) a zpět.

Bruntálské sopky (18 km) - Uhlířský vrch, Venušina sopka, Rázovské tufity, Malý a Velký Roudný s rozhlednou.

Slezská Harta (25 km) - nejmladší z přehradních nádrží v ČR s možností využití vodních sportů a rybolovu.

Hrad Sovinec (26 km)- husitské centrum, prohlídka hradu, akce dle kalendáře např. sokolnické slavnosti, řemeslný jarmark, divadelní a šermířská vystoupení spojte s návštěvou Halouzkovy galerie řezbářského umění.

Jeseník (30 km) - prohlídka lázeňského města se 30 prameny a studánkami, Vodní tvrz- rozhledna Zlatý chlum v Jeseníku - Lipová lázně - krápníkové jeskyně Na pomezí, Na Špičáku.

Velké Losiny (44 km) - návštěva zámku, lázní, papírny - ruční výroba papíru, Maršíkov - vzácná památka dřevěného kostela z r. 1609.

Osoblažská úzkokolejka (50 km) -jedinečný zážitek pro celou rodinu.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně (45 km) - nutno předem telefonicky objednat.


Úžasná fauna a flóra Jeseníků