JESENÍKY


Chráněná krajinná oblast Jeseníky je vyhledávána pro svou zachovalou přírodu a malebnou krajinu. Turisté si sem přijíždějí odpočinout nebo aktivně strávit volný čas. Jeseníky jsou turisty navštěvované v zimě i v létě. V létě převažuje pěší turistika. 

Hustá síť značených turistických tras umožňuje lidem navštívit i nejcennější a nejkrásnější místa v Jeseníkách. Rozvíjí se také cykloturistika, cyklisté si mohou vybrat z mnoha značených cyklotras. V zimě převažuje sjezdové lyžování, pro které jsou zde vohodné podmínky díky konfiguraci terénu a zpravidla bohaté nadílce sněhu. Také běžecké lyžování, které je k přírodě šetrnější, tu má své příznivce. Nejvyhledávanějším a turisticky nejatraktivnějším místem Jeseníků je oblast Ovčárny a Pradědu.    


NPR Praděd

Národní přírodní rezervace Praděd vznikla
v roce 1991. Svou rozlohou se řadí mezi největší rezervace v ČR a jejím posláním je ochrana jedinečného komplexu přirozených ekosystémů. V NPR Praděd slouží návštěvníkům tři naučné stezky: Velká kotlina, Bílá Opava a Se Skřítkem okolím Pradědu a přibližně 20 km dalším stezek , určených pouze pro pěší. Výjimku tvoří úsek Ovčárna - Švýcárna, kde vede cyklotrasa.


Lyžařský areál Ovčárna

Na Ovčárně (1300 m n. m.) se nachází nejvýše položený lyžařský areál Jeseníků. Díky bohaté sněhové nadílce a závětrné poloze 2 m sněhu zde nejsou ničím neobvyklým a lyžovat se dá od prosince
do konce dubna. 


Petrovy kameny

Opředeny pověstmi o čarodějnicích, které se sem slétaly ke svým rejům, jsou Petrovy kameny nejzápadnější skálou ve vrcholové části Hrubého Jeseníku. Svou nadmořskou výškou 1438 m n. m. patří k nejvyšším jesenickým vrcholům. Platí zde celoroční zákaz vstupu na skály a do jejího okolí, vzhledem k tomu, že z hlediska ochrany přírody představují Petrovy kameny jednu
z nevýznamnějších botanických lokalit Hrubého Jeseníku. 


Červenohorské sedlo 

Červenohorské sedlo (1013 m n. m.) je jedním ze známých a tradičních jesenických lyžařských areálů. V současnosti areál nabízí více než 8 sjezdovek s celkovou kapacitou vleků 4450 osob/h. Kromě sjezdového lyžování je východiskem turistických tras ke Švýcárně a Pradědu.


Další vyhledávaná místa

Vodopády Bílé Opavy
Naučná stezka - Velká kotlina
Vysoký vodopád
Kamenný vrch
Bělá pod Pradědem
Červená hora
Loučná nad Desnou
Keprník
Jeseník
Lipová - lázně
Velké Losiny


Fauna a flóra Jeseníků